CopyCamp 2015: prelegenci
Giorgia Abeltino odpowiada za polityki publiczne Google Cultural Institute. Przed skupieniem sie na kulturze cyfrowej, Giorgia była szefową zespołu zamującego się polityka publiczną Google we Włoszech. Absolwentka prawa na Università „Federico II” w Neapolu i Studiów Europejskich w College of Europe w Burgii. Pracując w brukselskiej kancelarii prawnej, a anstępnie w Komisji Europejskiej, zajmowała się prawem konkurencji. Przez cztery lata pracowała w Sky Italia w Rzymie, następnie w nowojorskim NewsCorp. Jej zainteresowania obejmują związki między społeczeństwem, kulturą i technologiami. Jest także członkinią komisji przy Papieskiej Radzie ds. Kultury w Watykanie skupionej na sytuacji kobiet.
Karolina Andersdotter – absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uppsala University (czerwiec 2015). W pracy magisterskiej pt. Cross-border Copyfight: European libraries re-thinking the InfoSoc Directive analizuje wpływ obecnego systemu prawnoautorskiego na współczesne biblioteki i możliwości jego zmiany. Karolina jest członkinią sieci ekspertów przy Swedish Library Association; obecnie także studiuje na kierunku Digital Asset & Media Management w King’s College w Londynie.
Reinier Bakels – po ukończeniu Delft Technical University na wydziale Fizyki Stosowanej, przez kilka dekad pracował jako technik w dużej firmie komputerowej. W 2000 roku Reinier ukończył prawo na Uniwersytecie w Leiden, a w 2008 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie w Maastricht. W czasie realizacji projektu w ramach studiów doktoranckich (obejmującego stypendium w Instytucie Maxa Plancka) uczestniczył w procesach politycznych wokół projektu dyrektywy UE dotyczącej patentów oprogramowania (odrzuconego przez Parlament Europejski w 2005 r.) jako doradca holenderskiego rządu i aktywistów.
Iga Bałos – doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz entuzjasta mówienia o prawie najprościej, jak to możliwe. Jest adiunktem w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego, gdzie pełni także funkcję eksperta ds. prawa autorskiego w Centrum e-Learningu. Jako praktyk współpracuje z kancelarią rzeczników patentowych LOGOPROTECT. Członek Towarzystwa Akademickiego Instytutu Allerhanda.
Pedro Henrique Dias Batista jest doktorantem na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, wcześniej także związany z monachijskim Instytutem Innowacyjności i Prawa Konkurencji Maxa-Plancka. W 2011 roku ukończył Uniwersytet w São Paulo, a tytuł LL.M. uzyskał na Uniwersytecie Monachijskim w 2013 roku. Obecnie pracuje nad pracą doktorską z zakresu biopiractwa i prawa patentowego. Jest autorem artykułów dotyczących własności intelektualnej w języku portugalskim, angielskim i niemieckim.
Katarzyna Błeszyńska – adiunkt w Zakładzie Prawa Mediów Instytutu Dziennikarstwa Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykłada prawo autorskie i prasowe; radca prawny w kancelarii prawnej „Błeszyński i Partnerzy Radcowie Prawni”, specjalizuje się w prawie autorskim; autorka wielu artykułów naukowych i jednej monografii z zakresu prawa autorskiego (Redakcja utworu w prasie drukowanej a ograniczenia praw autorskich 2011), autorka powieści (Ciepła głód, 2010, Miłosne konstelacje, 2012).
Tadeusz Chełkowski – badacz społeczności Open Source, analizuje związki pomiędzy teoriami ekonomii a zmianami w strukturach społecznych następującymi pod wpływem technologii. Współwłaściciel serwisu wspieram.to, pracuje nad rozwojem modeli finansowania społecznościowego. Zawodowo dyrektor Laboratorium Oprogramowania Adobe zarządzający zespołem działającym w Polsce, Indiach, Wielkiej Brytanii i Francji. Absolwent Ekonometrii i Informatyki na Uniwersytecie Szczecińskim i studiów doktoranckich na ALK.
Paweł 'alxd’ Chojnacki – polski aktywista na rzecz otwartego oprogramowania i otwartej nauki. Pracuje jako programista. Interesuje się edukacją w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz polityką informacyjną w Europie. Entuzjasta neuronauki i transhumanizmu. Wierzy, że wolne i darmowe dzielenie się wiedzą jest jedną z największych wartości nowoczesnego społeczeństwa. Współpracuje z wieloma Hackerspacesami i Makerspaceami na całym świecie, w tym z krajami Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.
Witold Chomiczewski – radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych. Jego główne doświadczenia zawodowe skupiają się wokół prawa e-commerce i prawa autorskiego. Autor publikacji z zakresu świadczenia usług drogą elektroniczną i ochrony baz danych. Redaktor naczelny portalu www.PortalPrawaIT.com. Prelegent na konferencjach dotyczących powyższej problematyki, a także związanych z zagadnieniami ochrony danych osobowych i prawnych aspektów marketingu internetowego.
Diana Cocoru pracuje w OpenForum Europe na stanowisku Senior Policy Analyst; ukończyła Paris I Pantheon Sorbonne oraz College of Europe, absolwentka prawa, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz magister europejskiego prawa biznesu. Doświadczenie w zakresie podejmowania decyzji zdobywała podczas pracy w zespole jdnego z członków komitetu JURI w Parlamencie Europejskim. Pracując w organizacji pozarządowej Kabissa działającej w regionie Afryki, promowała zalety otwartego oprogramowania. Następnie dołączyła do OpenForum Europe, gdzie zajmuje się prawem autorskim, ściśle monitorując zmiany polityczne na polu eksploracji tekstu i danych (text i data miningu).
Eoin O’Dell – adiunkt w Katedrze Prawa w Trinity College w Dublinie. Jego badania i publikacje dotyczą wolności ekspresji, prawa handlowego i praywatnego (prawo własności intelektualnej, IT i prawo internetu), a zwłaszcza prawa autorskiego. Jest prezesem Irish Associatin of Law Teachers, członkiem rady i dyrektorem Society of Legal Scholars w Wielkiej Brytanii i Irlandii, redaktorem Dublin University Law Journal. Członek grupy doradczej przy Departamencie Sprawiedliwości przy nowelizacji ustawy o bluźnierstwie w 2009 roku. Członek ciała doradczego Komisji Europejskiej na polu prawa europejskiego i członek Statute Law Revision Committee przy Departamencie Służby Publicznej i Reformy nadzorując proces zmian w Irish Statute Book. Był także przewodniczącym Copyright Review Group odpowiedzialnej przed Ministrem Pracy, Przedsiębiorczości i Innowacji za raport finalny. Prowadzi blog http://www.cearta.ie.
Marta Dubowska – studentka prawa i wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi badania nad związkami prawa i literatury. Uczestniczka panelu „Memory and Oblivion” na Światowym Kongresie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej IVR (Waszyngton, lipiec 2015).
Dominika Gałecka – prawnik i historyk sztuki. Pracownik Regionalnego Ośrodka Informacji Patentowej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Członek zespołu zadaniowego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów ds. projektu E-muzea – udostępnienie zbiorów muzeów. Członek grupy eksperckiej NIMOZ ds. prawnych aspektów udostępniania danych muzealnych przez Internet. Specjalizuje się w problematyce własności intelektualnej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa autorskiego.
Anna Gawlita – założycielka firmy produkcyjnej KIJORA FILM, producentka filmowa i kierownik produkcji. Odpowiedzialna za realizację takich filmów jak: “Szczęściarze”, “Lekarze”, “Pałac” Tomasza Wolskiego czy “Dziennik z podróży” Piotra Stasika i “Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek. Stale współpracuje z Krakowską Fundacją Filmową. Wykładowca w Szkole Wajdy, Gdyńskiej Szkole Filmowej, Łódzkiej Szkole Filmowej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radca prawny.
Monika Gebel – prawniczka, specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, w szczególności w prawie autorskim i prawie mediów. Jej praca magisterska została nagrodzona przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie przygotowuje pracę doktorską w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Łódzkiego. Aplikantka adwokacka, prawniczka w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka w Warszawie.
Bean Gilsdorf – artystka i pisarka. Obecnie redaktor naczelna Daily Serving, jej eseje krytyczne i wywiady ukazują się także w „The Miami Rail”, „Art21 Magazine”, „Art Practical” i innych. Ukończyła Bard College at Simon’s Rock, tytuł magistra sztuk pięknych uzyskała w California College of the Arts. W latach 2011-2012 odbywała staż w Headlands Center for the Arts. W latach 2015-2016 będzie stypendystką Fulbrighta w Polsce.
Alina Gut – doktorantka nauk o polityce w Instytucie Politologii UKSW w Warszawie, magister socjologii SGGW w Warszawie, magister edukacji medialnej i dziennikarstwa UKSW w Warszawie. Zainteresowania badawcze: metodologia badań społecznych, nowe media, prawo autorskie.
Ian Hargreaves jest profesorem na Cardiff University. Jako dziennikarz piastował stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Financial Times oraz redaktora naczelnego Independent i New Statesman; kierował także działem BBC News and Current Affairs. Odpowiedzialny za komunikację w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz British Airports Authority. Autor Hargreaves Review, będącego podsumowaniem stanu brytyjskiego systemu własności intelektualnej przygotowanym na zlecenie premiera Davida Camerona na przełomie 2010 i 2011 r. Przewodniczył grupie eksperckiej przy Komisji Europejskiej zajmującej się tematyką text and data mining. Jego badania przede wszystkim dotyczą tematyki ewolucji kreatywnej gospodarki cyfrowej. W 2013 r. współtworzył Manifest Kreatywnej Gospodarki dla organizacji charytatywnej Nesta. W tym roku był gościem specjalnym corocznej konferencji European Policy for Intellectual Property w Glasgow. Professor Hargreaves ma wkład w szereg projektów badawczych. Projekt Media, Community and the Creative Citizen jest poświęcony badaniu wpływu mediów społecznościowych na postawy obywatelskie i będzie przedmiotem książki The Creative Citizen Unbound, która ukaże się wiosną 2016 r. Jest także dyrektorem REACT (react-hub.org.uk), centrum wymiany wiedzy w Bristolu. Pracując z niewielkim zespołem kierowanym przez Sarę Pepper, Professor Hargreaves rozwija Creative Cardiff, inicjatywę mającą na celu wzmocnienie kreatywnej gospodarki południowo-wschodniej Walii.
Julian Hauser – absolwent studiów z zakresu filozofii politycznej, ekonomicznej i prawnej uwieńczonych pracą magisterską z dziedziny etyki prawa autorskiego. Współpracował z European Digital Rights (EDRi), Digitale Gesellschaft e.V. i był zaangażowany w działania na rzecz praw cyfrowych mlodzieży (w ramach Federation of Young European Greens oraz the Cooperation and Development Network Eastern Europe). Interesuje się zagadnieniami na styku filozofii, technologii i kultury.
Walter van Holst – za dnia Walter pracuje jako konsultant prawny przy transakcjach IT. Nocami pracuje wolontariacko na rzecz Vrijschrift, holenderskiego członka EDRi, skupiającego się głównie na problematyce wolności ekspresji, wolnego przepływu informacji i reformy prawa autorskiego, a także na kwestii ochrony danych. Walter ma zarówno wiedzę z zakresu zarządzania informacją, jak i wykształcenie prawnicze.
Kamil Jaczyński – animator sportu i kultury. Specjalista do spraw public relations i marketingu muzycznego. Dyrektor wykonawczy w wytwórni muzycznej Wielkie Joł. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wykładowca w Akademii Menedżerów Muzycznych i Polskiej Akademii Nauk. Jeden z autorów „Antologii Polskiego Rapu” wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury. Niegdyś redaktor portalu HIP-HOP.PL – największego serwisu o tej tematyce w Polsce oraz wieloletni sędzia ogólnopolskich bitew w stylu wolnym – WBW. Był producentem wykonawczym m.in. takich bestsellerów jak płyta formacji Warszafski Deszcz „Powrócifszy”, czy Tede „Ścieżka Dźwiękowa”. Ponadto jest współautorem koncepcji oprawy muzycznej widowiska teatralnego 12 Ławek (reż. Jarek Staniek) prezentowanego na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. W wytwórni muzycznej Wielkie Joł odpowiedzialny jest za Public & Media Relations, koordynację i nadzór działań medialnych, wydawniczych projektów muzycznych i wizualnych.
Maciej Jakubowiak – literaturoznawca, krytyk, doktorant w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się związkami prawa autorskiego z literaturą nowoczesną, na ten temat realizuje grant Narodowego Centrum Nauki. Interesuje się teoriami krytycznymi i filozofią literatury. Jego teksty można znaleźć m.in. w „Tekstach Drugich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Wielogłosie”, „Dwutygodniku”, „Popmodernie” i „FA-arcie”. Pochodzi z Żor.
Aleksandra Janus – antropolożka, badaczka, specjalistka ds. otwartości w instytucjach kultury w Centrum Cyfrowym, współautorka projektu Laboratorium muzeum oraz doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Wystąpiła na wielu polskich i zagranicznych konferencjach poświęconych technologiom dla dziedzictwa. W minionym roku zrealizowała indywidualny projekt badawczy na temat doświadczenia zwiedzającego w polskich muzeach historycznych, a wspólnie z zespołem Centrum Cyfrowego – projekt badawczy, którego efektem jest raport „Otwartość w instytucjach kultury”.
Anna Jarmuszkiewicz – doktorantka Wydziału Polonistyki UJ. Od 2012 roku jest kierownikiem projektu badawczego „Tropy Prousta. Problemy recepcji literackiej w literaturze polskiej po 1945 r.” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Od 2015 roku realizuje projekt badawczy pt. Problem utworów osieroconych wobec pamięci kulturowej na przykładzie piśmiennictwa wybranych żydowskich filozofów i filologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego (1918-1939).
Bernd Justin Jütte jest doktorantem na Wydziale Prawa, Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie Luksemburskim, gdzie także uzyskał tytuł magistra prawa europejskiego (2011). Prawnicze studia licencjackie ukończył na Uniwersytecie w Greifswaldzie. W swoich badaniach skupia się na bieżącej reformie prawa autorskiego i zarządzaniu prawami autorskimi, prawie autorskim w kontekście praw człowieka oraz treści generowanych przez użytkowników (user-generated content).
Alfons Karabuda – kompozytor urodzony w Sztokholmie w 1967 roku. Obecnie piastuje stanowisko przewodniczącego SKAP (The Swedish Society of Songwriters, Composers and Authors), prezesa European Composer and Songwriter Alliance, jak również członka zarządu STIM (The Swedish Performing Rights Society). W 2014 roku został zaproszony przez Faridę Shaheed do wzięcia udziału w spotkaniach eksperckich i konsultacjach Rady Praw Człowieka ONZ.
Arzak Khan jest założycielem i dyrektorem Internet Policy Observatory Pakistan, organizacji promującej politykę na rzecz rozwoju otwartego i transparentnego internetu w Pakistanie. Zajmuje się badaniem marketingu praw człowieka na globalnym Południu, roli nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz cenzury szerzącej się w internecie.
Katarzyna Klich-Płocica – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna.
Michał Krawczyk – absolwent ekonomii i socjologii (UW), dr nauk ekonomicznych (Universiteit van Amsterdam). Specjalizuje się w ekonomii eksperymentalnej i behawioralnej. Kieruje finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki projektem badawczym „Ochrona własności intelektualnej w erze internetu. Analiza ekonomiczna.” W jego ramach prowadzi m.in. eksperymenty terenowe mierzące wpływ nieautoryzowanego dostępu do dóbr kultury na przychody z ich sprzedaży.
Ewa Laskowska, Grzegorz Mania – duet naukowy; współpracownicy Katedry Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego; kierownicy projektów badawczych związanych z prawem autorskim, prawem nowych technologii i prawem unijnym. Współpracownicy organizacji pozarządowych i instytucji kultury.
Zsófia Lehóczki – wykładowczyni na Wydziale Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Kościoła Reformowanego im. Gáspára Károliego w Budapeszcie. Jej zainteresowanie prawami autorskimi zrodziło się podczas studiów prawniczych. Po ukończeniu stażu, przez swoje pierwsze lata życia zawodowego była związana ze stowarzyszeniem Artisjus. Obecnie prowadzi szkolenia z prawa muzyki dla profesjonalistów węgierskiego przemysłu muzycznego. Poza działalnością dydaktyczną, finalizuje pracę doktorską z zakresu praw autorskich w środowisku cyfrowym.
Jarosław Lipszyc – prezes Fundacji Nowoczesna Polska, autor koncepcji portalu „Włącz Polskę” Ministerstwa Edukacji Narodowej, członek komitetu Obywateli Kultury, dziennikarz, uczestnik debat o ACTA i przyszłości praw autorskich, działacz ruchu na rzecz wolnej kultury.
Natalia Łukaszewicz jest doktorantką na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. W swojej działalności akademickiej zajmuje się badaniem wolności gwarantowanych przez wyjątki patentowe i ich wpływem na ruch makerów. Pracuje również w Towarzystwie Fraunhofera, w Wydziale Monetyzacji Patentów. W wolnym czasie tańczy flamenco i oddaje się ogrodnictwu. Wierzy, że ruch makerów oraz koncepcje otwartości i dzielenia się stanowią siłę napędową zmian społecznych i technologicznych.
Damian Łukaszyk – członek zarządu Damal sp. z o. o. Trener i wykładowca z wieloletnim doświadczeniem w technologiach Microsoft: MS Office, MS SQL, Server, MS Sharepoint. Programista i autor aplikacji dedykowanych dla biznesu, integrator rozwiązań. Członek stowarzyszenia MENSA.
Joanna Łukaszyk – dr nauk prawnych, trener i wykładowca (Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie, Europejska Uczelnia Informatyczno-Ekonomiczna w Warszawie), zajmuje się problematyką własności intelektualnej, w tym w obszarze technologii informacyjnych, i związkami własności intelektualnej z naruszeniami prawa konkurencji, zajmuje się także obsługą prawną podmiotów gospodarczych.
Marcin Maj – od 10 lat redaktor Dziennika Internautów, zajmujący się opisywaniem wpływu nowych technologii na nowoczesne społeczeństwo, jego prawo, kulturę i mentalność. Poza pracą w Dzienniku Internautów udzielał się w różnych projektach organizacji pozarządowych, skierowanych głównie na budowanie świadomości prawnej użytkowników internetu. Zaangażowany w inicjatywę społeczną Copyright Trolling Stop, w ramach której promowana jest wiedza na temat nadużywania praw autorskich.
Władysław Majewski – inicjator i pierwszy redaktor miesięczników „Bajtek” i „Komputer”. Założyciel pierwszego węzła sieci FIDO w Polsce. Członek założyciel stowarzyszeń Polska Społecznosć Internetu i ISOC Polska, w którym jest członkiem Zarządu od 2001 r. Aktywny członek FFII w okresie debaty nad dyrektywą patentową. Uczestnik grupy „Dialog” oraz spotkania, które stało się iskrą dla społecznego sprzeciwu wobec ACTA.
Cédric Manara – wykładowca prawa na francuskiej EDHEC Business School, gościnnie także we Włoszech, w Finlandii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Autor szeregu publikacji na temat własności intelektualnej i prawa w internecie. Pracował jako konsultant w kancelariach prawnych oraz firmach zajmujących się handlem elektronicznym. W 2013 roku dołączył do zespołu prawnego Google jako specjalista ds. prawa autorskiego.
László Mészáros – od dziesięciu lat redaktor węgierskiej Wikipedi, organizator inicjatyw obywatelskich, manager w organizacjach pozarządowych. Wspiera projekty z zakresu alternatywnej gospodarki (LETS, lokalne waluty, kultura darów, lokalizacja). Mieszka w w Krakowie.
Antoni Michnik – absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, historyk kultury, performer. Członek założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC oraz Zespołu Badań Praktyk Późnej Nowoczesności przy IKP UW. Od jesieni 2013 w redakcji „Glissanda”. Publikował między innymi w „Kwartalniku Filmowym”, „Kontekstach“, „Zeszytach Literackich”, „Kulturze Popularnej” , „Przeglądzie Humanistycznym”. Współredaktor książki Grupy ETC Fluxus w trzech aktach. Narracje – estetyki – geografie.
Jarosław Mojsiejuk – prawnik, absolwent UW, Dyrektor Biura ds. wykrywania nadużyć TV w Cyfrowym Polsacie S.A. Wcześniej Dyrektor w HP Polska, były Dyrektor Departamentów i Biur w MSWiA, autor i współautor projektów ustaw związanych z ochroną informacji i gospodarką elektroniczną, w tym podpisem elektronicznym. Przez wiele lat członek władz Polskiej Izby gospodarczej informatycznej – PIIIT, Członek Zarządu Stowarzyszenia „Sygnał”, członek Stowarzyszenia Kreatywna Polska.
Matěj Myška otrzymał tytuł magistra (2009) oraz tytuł doktora prawa (2013) na Uniwersytecie Masaryka. Od 2010 jest pełnoetatowym wykładowcą i pracownikiem naukowym w dziedzinie prawa i technologii w Instytucie Prawa i Technologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu Masaryka. Od 2013 roku współpracuje z uczelnianym Technology Transfer Office jako prawnik. Od 2013 odpowiada za kwestie prawne w Creative Commons Czech Republic.
Grzegorz Pacek – doktor nauk prawnych, radca prawny, członek TA Instytutu Allerhanda, członek Polskiej Grupy Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej, wykładowca Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza IP Centrum, ekspert ds. praw własności intelektualnej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Autor i współautor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa nowych technologii, prawa własności przemysłowej, prawa autorskiego i ochrony danych osobowych.
Ana Ramalho jest adiunktem na Uniwersytecie w Maastricht, gdzie specjalizuje się w polityczno-prawnych aspektach prawa autorskiego. Podczas swojej pracy zawodowej wykonywała badania dotyczące różnych zagadnień prawnoautorskich na zlecenie prywatnych i publicznych instytucji, w tym WIPO. Jest autorką licznych publikacji na temat prawa i polityki własności intelektualnej. Obecnie prowadzi badania porównawcze na polu legislacji prawa autorskiego i zajmuje się analizą roli nowych technologii w prawie autorskim.
Hanna Raszewska – absolwentka Filologii Polskiej UW oraz Podyplomowych Studiów Teorii Tańca UMFC. W 2011 roku ukończyła szkolenie w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Wykładowczyni przedmiotów „teorie tańca” i „teoria tańca” (UMFC) oraz historii tańca XX i XXI wieku (Mazowiecki Instytut Kultury) i publicystka (m.in. „Studia Choreologica”, taniecpolska.pl, „Pulse Dance”, „nietak!t Inne strony teatru”). Założycielka i liderka Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej.
Julia Reda została wybrana do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Piratów w 2014 r. Jest wiceprezeską jej grupy poselskiej, Zieloni/Wolny Sojusz Europejski. Jest także członkinią Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI), zastępczynią w komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz Petycji (PETI), jak również współzałożycielką grupy Agendy Cyfrowej. Jej aktywność legislacyjna skupia się na prawie autorskim oraz sprawach zarządzania internetem. Odpowiada za parlamentarną ocenę Dyrektywy prawno-autorskiej z 2001 r. w ramach nadchodzącej reformy. Urodzona w Bonn w 1986 r., Julia Reda była członkinią niemieckich socjaldemokratów przez sześć lat przed przyłączeniem się do Partii Piratów w 2009 w trakcie debaty o blokowaniu internetu. Była prezesem młodzieżówki partii of 2010 do 2012 r. Jest założycielką Młodych Piratów Europy. [Zdjęcie: Tobias M. Eckrich / CC BY]
Aleksandra Sewerynik – prawnik i muzyk. Autorka pierwszej książki o prawie autorskim napisanej specjalnie dla branży muzycznej pt: „Prawo Autorskie w Muzyce”. Jako wolny strzelec doradza podmiotom potrzebującym specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa autorskiego. Jest prelegentką na konferencjach poświęconych prawu autorskiemu. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat ochrony utworu muzycznego. Wykładowca, szkoleniowiec, stała felietonistka działu prawnego Rzeczpospolitej. Prowadzi blog prawomuzyki.pl.
Izabela Smelczyńska – studentka Instytutu Muzykologii UW. Bada i nagrywa pejzaże dźwiękowe.
Współtworzy redakcję „Glissanda”. Od niedawna członkini researchersko-performatywnej Grupy ETC. Związana z prasą lifestylową, publikowała m.in. w „Exklusivie”, „Aktiviście”, „Art&Business” (Zdjęcie: Mateusz Nasternak).
Anna Smywińska-Pohl jest doktorantką na Wydziale Filozoficznym UJ, gdzie przygotowuje doktorat związany z pierwszymi filozofkami, a w Polskiej Akademii Umiejętności w ramach grantu Preludium NCN wraz z Anną Jarmuszkiewicz, zajmuje się problemem dzieł osieroconych międzywojennych studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Michał Starczewski – pracuje w zespole Platformy Otwartej Nauki, działającej w ICM na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w analizie otwartych modeli komunikacji naukowej i wspieraniem ich rozwoju w Polsce.
Lucie Straková – prawniczka czeskiego Creative Commons; doktoryzuje się w katedrze Prawa w Instytucie Prawa i Technologii. Na Uniwersytecie Masaryka piastuje funkcję Open Access Managera.
Jan Strycharz – ekonomista, doktorant w Katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zgłębia relacje między gospodarką, kulturą, przedsiębiorczością i innowacyjnością. Uczestnik wielu projektów badawczych i doradczych w obszarach ekonomii kultury i ekonomii innowacji. Regularnie współpracuje jako ekspert z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Krakowskim Parkiem Technologicznym, czy Małopolskim Instytutem Kultury.
Katarzyna Strycharz – prawniczka, absolwentka WPiA UJ, specjalistka w zakresie prawa autorskiego. Pracuje w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, gdzie zajmuje się analizą prawa i rzecznictwem w zakresie reformy prawa autorskiego. Współpracuje przy projektach dotyczących otwartej edukacji, promuje otwartość zasobów publicznych. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa autorskiego i stosowania licencji Creative Commons. Członki zespołu Creative Commons Polska.
Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej. Doktor nauk humanistycznych. Wybrane spektakle: Jackie. Śmierć i księżniczka, Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie, 2008; Jak być kochaną, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, 2011; Geniusz w golfie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2014; Teren badań: […], CK Zamek w Poznaniu, Komuna Warszawa, 2014; Wojny, których nie przeżyłam, Teatr Polski w Bydgoszczy 2015.
Paweł Szulewski – prawnik. Doktorant w CBKE na WPAiE UWr. Absolwent WPiA UJ oraz uzupełniających studiów specjalizacyjnych w Niemczech i Austrii – EULISP European Legal Informatics Study Programme. Obecnie swoją uwagę skupia głównie wokół prawa nowych technologii, prawa mediów elektronicznych oraz prawa Internetu. Zdobywca nagrody Lexis Nexis Best Paper Award podczas IRIS 2015 w Salzburgu. Prywatnie entuzjasta nowinek technologicznych, uczestnik rewolucji cyfrowej oraz baczny obserwator wirtualnej rzeczywistości.
Dariusz Śmiechowski – architekt i wykładowca ASP w Warszawie. Autor i współautor wielu interdyscyplinarnych rozwiązań projektowych. Do najważniejszych zainteresowań zalicza projektowanie w nurcie zrównoważonego rozwoju, ze szczególną uwagą na aspekty ekologiczne i społeczne (poszanowanie zasobów, jakości zdrowotne, partycypacja użytkowników we współtworzeniu przestrzeni, nowe formy powszechnej edukacji architektonicznej) a także publicystykę i krytykę architektoniczną.
Matija Šuklje pracuje w Free Software Foundation Europe, gdzie zajmuje się zagadnieniami prawnymi związanymi z wolnym oprogramowaniem. Równolegle kończy pracę nad rozprawą doktorską na temat Fiduciary License Agreement. Poza tym jest geekiem, od lat związanym ze słoweńskim Cyberpipe hackerspace, z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem w rozmaitych społecznościach działających na rzecz wolnego oprogramowania. W wolnym czasie żegluje i popija dobrą herbatę.
Alek Tarkowski – doktor socjologii, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska, organizacji pomagającej innym instytucjom na drodze do otwartości. Współzałożyciel i koordynator Creative Commons Polska, doradca międzynarodowego Creative Commons w kwestiach polityki publicznej dotyczącej otwartych zasobów. Wice-przewodniczący Koalicji Otwartej Edukacji. Działacz na rzecz reformy prawa autorskiego. Interesuje się socjologią technologii cyfrowych oraz otwartymi modelami produkcji wiedzy i kultury.
Marek Troszyński – socjolog, absolwent historii i socjologii na UAM w Poznaniu, kierownik Obserwatorium Cywilizacji Cyfrowej Collegium Civitas. Prezes Fundacji Wiedza Lokalna, która realizuje badania społeczne dla wspólnot lokalnych i organizacji pozarządowych. Członek Rady Konsultacyjnej przy Radzie ds. Przeciwdziałaniu Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nim Nietolerancji. Jako socjolog zajmuje się opisywaniem społecznych konsekwencji cyfryzacji kultury oraz wykorzystaniem metod automatycznej analizy języka naturalnego (natural language processing) w socjologicznych badaniach nad dyskursem.
Piotr Turek – pracę zawodową łączy z zainteresowaniem futurologią i nowoczesną technologią. Prywatny przedsiębiorca, ekspert rynku treści cyfrowych oraz usług dodanych. U operatora komórkowego Polkomtel (sieć Plus) rozwijał m.in. serwisy muzyczne: Muzodajnia, Czasoumilacz. W P4 Sp. z o.o. (sieć Play) rozwijał m.in. usługi muzyczne, gaming, wideo. Jego doświadczenia zawodowe obejmują pracę w grupie Cyfrowy Polsat oraz czołowych agencjach PR w Polsce (Sigma International, Edelman Polska). Kierował agencją marketingu młodzieżowego Nokaut Skład. Doktor nauk ekonomicznych (Szkoła Główna Handlowa), wykładowca, dziennikarz, ekspert rynku nowoczesnych technologii, Public Relations, rozrywki i muzyki; w wolnych chwilach kompozytor i producent muzyczny.
Agnieszka Vetulani-Cęgiel – adiunkt w Zakładzie Systemów Prasowych i Prawa Prasowego, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (UJ Kraków 2012). Stażystka w Komisji Europejskiej, DG „Społeczeństwo Informacyjne i Media”, Luksemburg (2007/2008). Zainteresowania badawcze: procesy stanowienia prawa w Polsce i UE, lobbing, grupy interesu, integracja europejska, prawo autorskie, medialne i prasowe, nowe media.
Marcin Wilkowski – interesuje się relacjami między historią a mediami (zwłaszcza internetem); założyciel portalu Historia i Media (historiaimedia.org), autor książki „Wprowadzenie do historii cyfrowej” (Gdańsk 2013). Koordynator prac Koalicji Otwartej Edukacji w ramach Fundacji Nowoczesna Polska. Współpracuje z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, ruchem społecznym Obywatele Nauki i Ośrodkiem KARTA przy działaniach na rzecz archiwistyki społecznej w Polsce.
Katarzyna Wypchło – adwokat, związana zawodowo m.in. z Kancelarią Kulesza & Adamiak Sp. j. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe „Prawo Własności Intelektualnej” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych ze stosowaniem prawa nowych technologii w tym prawa autorskiego, prawa ochrony danych osobowych oraz znaków towarowych oraz e-commerce.
Adrian Zwoliński – aplikant adwokacki, publicysta, przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości w Radzie Konsultacyjnej do spraw Handlu i Usług przy Ministrze Gospodarki. [Zdjęcie: Konrad Szczodrak]